Електроліт - речовина, яка в твердому стані є діелектриком, тобто не проводить електричного струму, однак, в розчиненому або розплавленому вигляді стає провідником. Чому відбувається така різка зміна властивостей? Справа в тому, що молекули електроліту в розчинах або розплавах дисоціюють на позитивно заряджені і негативно заряджені іони, завдяки чому ці речовини в такому агрегатному стані здатні проводити електричний струм. Електролітичними властивостями володіє більшість солей, кислот, основ.
1
Чи всі електроліти однакові за силою, тобто є хорошими провідниками струму? Ні, оскільки багато речовин в розчинах або розплавах дисоціюють лише в малому ступені. Тому електроліти поділяються на сильні, середньої сили і слабкі.
2
Які речовини відносяться до сильних електролітів? Такі речовини, в розчинах або розплавах яких дисоціації піддаються практично 100% молекул, причому незалежно від концентрації розчину. До переліку сильних електролітів входить абсолютна більшість розчинних лугів, солей і деякі кислоти, такі як соляна, бромистий, йодиста, азотна і т.д.
3
Чим відрізняються від них електроліти середньої сили? Тим, що вони дисоціюють в набагато меншому ступені (на іони розпадаються від 3% до 30% молекул). Класичні представники таких електролітів - сірчана і ортофосфорна кислоти.
4
А як поводяться в розчинах або розплавах слабкі електроліти? По-перше, вони дисоціюють в дуже малому ступені (максимум 3% від загальної кількості молекул), по-друге, їх дисоціація йде тим гірше і повільніше, чим вище концентрація розчину. До таких електролітів належать, наприклад, нашатирний спирт (гідроксид амонію), більшість органічних і неорганічних кислот (включаючи плавиковую - HF) і, зрозуміло, всім нам знайома вода. Оскільки лише мізерно мала частка її молекул розпадається на водень-іони і гідроксил-іони.
5
Запам'ятайте, що ступінь дисоціації і, відповідно, сила електроліту знаходяться в залежності від багатьох факторів: природи самого електроліту, розчинника, температури. Тому саме цей поділ до певної міри умовно. Адже один і той же речовина може при різних умовах бути і сильним електролітом, і слабким. Для оцінки сили електроліту була введена спеціальна величина - константа дисоціації, яка визначається на основі закону діючих мас. Але вона може бути застосована лише по відношенню до слабких електролітів; сильні електроліти закону діючих мас не підкоряються.
Використані інтернет-джерела:
1. https://ukr.sciencedevices.com/kak-opredelit-silnie-elektroliti-view-113890
Немає коментарів:
Дописати коментар