четвер, 10 листопада 2016 р.

У Хмельницькому визначили кращих хіміків країни

Нобелівський комітет присудив премію з хімії

Йдеться про крихітний ліфт, штучний м'яз і мініатюрний мотор Цього року Нобелівський комітет присудив премію з хімії трьом науковцям – Жан-П'єру Соважу, Джеймсу Фрейзеру Стоддарту та Бернарду Лукасу Ферінзі за проектування і виробництво молекулярних машин молекулярних машин. Про це повідомив постійний секретар Шведської королівської академії наук Йоран Ганссон, передає "Укрінформ". "Шведська королівська академія наук вирішила нагородити Нобелівською премією з хімії у 2016 році Жан-П'єра Соважа, Джеймса Фрейзера Стоддарта та Бернарда Лукаса Ферінгу за проектування і синтез молекулярних машин", – оголосив Ганссон. Як повідомляється сайті Нобелівського комітету, науковці створили найдрібніші машини у світі – це крихітний ліфт, штучний м'яз і мініатюрний мотор. Зазначається також, що премію у розмірі 8 млн шведських крон буде розділено порівну між усіма лауреатами.

Таблиця Менделеєва поповнилася новими хімічними елементами

Періодична таблиця хімічних елементів Дмитра Менделєєва поповнилась ще 4 елементами. Завдяки ним 7-й ряд таблиці повністю завершили. Про це повідомляє прес-служба Міжнародного союзу теоретичної та прикладної хімії. Назвали нові елементи відповідно до правил IUPAC, тобто право назвати їх отримали першовідкривачі. Елемент з порядковим номером 113 отримав назву «нихоній». Саме так на японській звучить «Країна сонця, що сходить». На цьому наголосили автори відкриття елементу з японського RIKEN Nishina Center for Accelerator-Based Science. Хімічний елемент з порядковим номером 115 назвали «московій» на честь Московського регіону. Саме у ньому розташований Об’єднаний інститут ядерних досліджень міста Дубна. У Лабораторії ядерних реакцій імені Г.Н.Флерова під час експериментів виявили цей елемент. 117-й хімічний елемент отримав назву «теннесій». Національну лабораторію Ок-Рідж Університету Вандербильта та Університет Теннесі в Ноксвілі, що розташовані у штаті Тенессі, таким чином відзначили за внесок у розвиток науки та вивчення надважких елементів. 118-й елемент офіційно змінив свою тимчасову назву «унуноктій» на закріплену законодавством назву «оганессій». Елемент назвали на честь академіка Російської академії наук Юрія Цолаковича Оганесяна. Він займався дослідженням трансактиноїдних елементів.
Читайте більше тут: http://expres.ua/news/2016/11/09/211977-tablycya-mendeleyeva-popovnylasya-novymy-himichnymy-elementamyтаблиця хімічних елементів Дмитра Менделєєва поповнилась ще 4 елементами. Завдяки ним 7-й ряд таблиці повністю завершили. Про це повідомляє прес-служба Міжнародного союзу теоретичної та прикладної хімії. Назвали нові елементи відповідно до правил IUPAC, тобто право назвати їх отримали першовідкривачі. Елемент з порядковим номером 113 отримав назву «нихоній». Саме так на японській звучить «Країна сонця, що сходить». На цьому наголосили автори відкриття елементу з японського RIKEN Nishina Center for Accelerator-Based Science. Хімічний елемент з порядковим номером 115 назвали «московій» на честь Московського регіону. Саме у ньому розташований Об’єднаний інститут ядерних досліджень міста Дубна. У Лабораторії ядерних реакцій імені Г.Н.Флерова під час експериментів виявили цей елемент. 117-й хімічний елемент отримав назву «теннесій». Національну лабораторію Ок-Рідж Університету Вандербильта та Університет Теннесі в Ноксвілі , що розташовані у штаті Тенессі, таким чином відзначили за внесок у розвиток науки та вивчення надважких елементів. 118-й елемент офіційно змінив свою тимчасову назву «унуноктій» на закріплену законодавством назву «оганессій». Елемент назвали на честь академіка Російської академії наук Юрія Цолаковича Оганесяна. Він займався дослідженням трансактиноїдних елементів.
Читайте більше тут: http://expres.ua/news/2016/11/09/211977-tablycya-mendeleyeva-popovnylasya-novymy-himichnymy-elementamy

понеділок, 13 червня 2016 р.

Трагедія на Грибовицькому сміттєзвалищі – це техногенна аварія місцевого значення.

Трагедія на Грибовицькому сміттєзвалищі – це техногенна аварія місцевого значення. Отруйні сполуки, що утворюються внаслідок горіння сміття, надзвичайно токсичні. Про що нам недоговорюють високопосадовці та державні інстанції, яку саме небезпеку приховує ця пожежа та як люди можуть захиститися – про це та інше в розмові «Вголосу» з хіміком-токсикологом, кандидатом фармацевтичних наук, спеціалістом з токсикологічної хімії, викладачем Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького Зофією Кубрак.
http://vgolos.com.ua/articles/himiktoksykolog_pislya_pozhezhi_u_grybovychah_dovedetsya_rozgribatysya_zi_spravzhnoyu_otrutoyu_218757.html

пʼятниця, 10 червня 2016 р.

Вчені рекомендували назви для чотирьох нових хімічних елементів

Міжнародний союз теоретичної і прикладної хімії (IUPAC) схвалив назви чотирьох нових хімічних елементів періодичної таблиці Менделеєва.
Зокрема, нещодавно відкриті надважкі елементи рекомендовано назвати на честь Японії, Московської області, американського штату Теннессі і російського вченого-ядерника Юрія Оганесяна.
Таким чином, елементи із номерами 113, 115, 117 і 118 отримають відповідні назви "ніхоній", "московій", "теннессін" і "оганессон".
Усі чотири елементи відкрили ще кілька років тому, проте вченим знадобився час на перевірку даних.
Першовідкривачами елементів 115, 117 і 118 визнана міжнародна дослідницька група, що складається з російських і американських вчених.
Ця група також претендувала на право вважатися першовідкривачем елемента 113, проте в підсумку експерти закріпили це відкриття за японськими вченими.

середа, 11 травня 2016 р.

У США хімік створив автомобіль, що знаходить нарколабораторії "за запахом"

Професор хімії Гвідо Вербеке з Університету Північного Техасу створив на базі Ford Fusion Energi автомобіль, який вловлює наркотичні речовини в повітрі і вираховує розташування нарколабораторії на карті. Про це повідомляє Business Insider.
Професор Гвідо Вербеке обладнав гібридний седан Ford Fusion Energi 2015 року спеціальними приладами, а також допрацьованим мас-спектрометром, який визначає наявність в повітрі певних молекул. Потім він випробував свого "наркополіцейського на колесах" на фальшивій лабораторії з виробництва синтетичних наркотиків, організованій в пересувному автофургоні. Відповідно до подальшого звіту Вербека, автомобіль зміг вловити сліди виробництва наркотичних речовин у повітрі на відстані 4,5 м від "нарколабораторії". "Коли детектор вловлює в повітрі певні хімічні сполуки, комп'ютер вираховує точку їх джерела. Місцезнаходження обчислюється протягом кількох хвилин, ймовірність помилки становить 4%", - пояснив професор. 
Детальніше на сайті http://ukranews.com/news/208094.V-SShA-himik-sozdal-avtomobil-nahodyashchiy-narkolaboratorii-po-zapahu.uk

субота, 30 квітня 2016 р.

Чорнобиль очима дитини

Щороку ми повертаємося пам'яттю і серцем до трагічних подій 26 квітня 1986 року. Чорнобиль – наше лихо, наш біль, наша трагедія, котру ми отримали «у спадок» і яку, на превеликий жаль і сором, змушені будемо передати майбутнім поколінням. Наслідки Чорнобильської катастрофи вражають кожну людську душу. Перебуваючи під враженням побаченого та почутого про Чорнобильську трагедію, учениця 8 класу Рудниківського НВК Щур Анастасія написала вірш "Зона відчуження". Через призму свого чутливого світосприйняття Анастасія спробувала  передати словами емоції, що переповнили її дитячу душу... Вона не поетеса, вона тільки вчиться нею бути... На мою думку, це їй вдається.

Зона відчуження

Притихлий глас птахів і здичавілий сад,
Похилені хрести на видноколі,
Стежки, заховані в примарах диких хащ,
Міста – фантоми в атомнім полоні.

Пожовкле фото на стіні висить
І темні вікна лицезріють в піднебесся,
Бринять слова, несказані ніким,
І кам’яніють у ясирі безголосся.

Життя  розділене частинкою навпіл.
Похмурий дим удосвіта щезає…
У саркофазі тліючих вогнів
Іскра життя у темряві згасає.

Загублені у нетрях каяття
Шукають прощення на вівтарях безсмертя.
І все, що дане Богом, для буття
Стає заручником невидимої смерті.

Якщо ви прочитали цей вірш, то залиште коментар. Я обов'язково передам ваші поради та побажання Анастасії. Вона  дівчинка з особливими потребами, завжди уважна, чуйна, наполеглива в навчанні. Кожне слово надасть їй впевненості в своїх силах...

середа, 27 квітня 2016 р.

Атом може бути різним...

26 квітня 2016 року виповнюється 30 років від дня, коли сталася наймасштабніша техногенна катастрофа за весь час використання атомної енергетики - аварія на Чорнобильській атомній електростанції. Учні 10 класу Рудниківського НВК  разом із вчителем хімії Лукомською Мар’яною Євгенівною  підготували  інформаційний проект  «Атом може бути різним…». В комп’ютерному класі учениці Богдана Сенишин, Тетяна Сподарик, Ольга Висоцька та Анна Яцишин демонстрували презентації та розповідали  цікаві  факти про  атом,  атомну енергію, радіоактивність та радіацію, радіоактивні елементи. Учні з’ясовували причини та наслідки аварії. Директор НВК  Папуга Ярослав Богданович зауважив, що лихо спричинило масштабне спустошення  та людські страждання, а радянська влада замовчувала масштаби аварії. Це були неприпустимі, легковажні дії керівництва держави. Заступник директора Сподарик  Галина Василівна наголосила, що Чорнобильська аварія стала для нас уроком, за який заплачено дорогою ціною. Урятований світ — найкращий пам'ятник тим, хто загинув у чорнобильському пеклі.  Хвилиною мовчання присутні вшанували пам'ять ліквідаторів аварії,тих, хто ціною власного життя закрив смертоносне дихання атомного реактора. Чорнобиль… Чорний біль нашої землі. І скільки б не минуло років, все одно це слово полум'янітиме чорним вогнищем скорботи.

пʼятниця, 22 квітня 2016 р.

середа, 23 березня 2016 р.

Морський бій на таблиці Менделєєва

Цей морський бій — чудовий спосіб вивчити Періодичну систему хімічних елементів Д. І. Менделєєва. Гра містить чотири сторінки із таблицею Менделєєва — по дві сторінки на кожного гравця. Кожному гравцю на одній таблиці необхідно намалювати свої кораблі, а на іншій — позначати крапками свої постріли та підбиті кораблі супротивника. Завдання сприятиме вивченню назв хімічних елементів, їх атомних мас та порядкових номерів у таблиці.

вівторок, 15 березня 2016 р.

Чому хімія в їжі і харчові добавки не повинні лякати людей?

«Хімічна їжа» - страшилка нашого часу. Люди не хочуть харчуватися шкідливою хімією, а хочуть їсти корисні натуральні продукти. Але те, що вони під цим розуміють, здебільшого міфи.
Стосовно до їжі, хімія сьогодні вживається як лайка. Але ж хімія - це фундаментальна властивість нашого світу, з хімічних речовин складається все на світі, включаючи саму людину. І їжа не виняток.
Перший міф полягає в тому, що може бути їжа без хімії. Не може. Хімії в їжі - 100%.
Інше питання в тому, взяті ці хімічні речовини в продуктах харчування з природи або синтезовані людиною.
Більше цікавинок на сайті  про    Харчові добавки Е

четвер, 3 березня 2016 р.

Учені з Британії отримали премію за вивчення "хімії пам'яті"

Британські вчені Тім Блісс, Грем Коллінгрідж і Річард Морріс отримали нагороду Brain Prize і премію 1 млн євро за внесок у європейську нейробіологію
Уперше цю премію отримала повністю британська група дослідників, повідомляє російська служба ВВС.
Вчені, починаючи з 1970-х років, досліджували механізми роботи пам'яті. Фактично сучасні дослідження про роботу мозку засновані на роботах Блісса, Коллінгріджа і Морріса. Вчені, за словами Морріса, досліджували "хімію пам'яті".

субота, 20 лютого 2016 р.

Пластиковий посуд? Ні, дякую!

Використання у побуті пластикового посуду негативно позначається на здоров’ї. Одна з найголовніших причин відмовитися вії неї - токсичність. Нема пластикового посуду, у склад якого не додали речовини-стабілізатори, що роблять вироби міцнішими.Самі по собі безпечні полімери також стають отруйними. При зберіганні продуктів у такому посуді продукти хімічного розпаду потрапляють в організм через їжу. Якщо пластик нагвірати, то небезпечні речовини виділяються ще активніше. Це може викликати алергічні реакції, безпліддя та навіть ракові захворювання. Саме тому не рекомендується нагрівати їжу у пластику в мікрохвильовій печі.

неділя, 31 січня 2016 р.

ПИТИ ЧИ НЕ ПИТИ? У ЛЬВОВІ СТВОРИЛИ ГОРНЯТКО, ЯКЕ ВИЗНАЧАЄ ЯКІСТЬ ВОДИ

Львів’яни Антон Скрипник та Роман Савченко створили горнятко, що визначає якість води, рахує калорії та дезінфікує воду. Співзасновники стартапу – «H2OMetr» познайомились під час навчання на програмі MS in Technology Management у Львівській бізнес-школі УКУ. Саме тут вони зрозуміли, що разом можуть бути ефективною командою. І скористалися шансом створити разом інноваційний продукт, який водночас став їхнім дипломним проектом у LvBS та спільним бізнесом. Отож, що таке «H2OMetr» та «Travel Cup» – читайте далі 

середа, 27 січня 2016 р.

Хімія для дітей

Дитячий портал "Пустунчик" http://pustunchik.ua/ua/online-school/chemistry

Засідання творчої групи вчителів природничого циклу


  Участь у засіданні творчої групи вчителів природничого циклу на базі Миколаївської ЗОШ № 1 (згідно плану роботи районного методичного кабінету відділу освіти Миколаївської РДА) 27 січня 2016р.

вівторок, 26 січня 2016 р.

Нобелівську премію з хімії вручили за дослідження ДНК

Нобелівську премію з хімії між собою розділили швед і два американці.

Нобелівську премію 2015 року з хімії отримали вчені Томас Ліндел зі Швеції, Пол Мондріх зі США і американець турецького походження Азіз Санкар за дослідження процесів відновлення (репарацію) пошкодженої ДНК, говориться в повідомленні на сайті Нобелівського комітету.

Репарація - особлива функція клітин, що полягає в здатності виправляти хімічні пошкодження і розриви в молекулах ДНК, пошкодженої при нормальному біосинтезі ДНК у клітині або в результаті впливу фізичних або хімічних агентів.

Нобелівську премію з хімії присудили за мікроскопи з надвисокою роздільною здатністю

 Нобелівська премія 2014 року в галузі хімії присуджена вченим Еріку Бетцігу і Вільяму Мернеру із США, а також Штефану Хеллен з Німеччини.
        Як оголосив Нобелівський комітет при Королівській академії наук, вони удостоєні високої нагороди за розвиток флуоресцентної мікроскопії зі високою роздільною здатністю.
"За допомогою флуоресцентних молекул лауреати 2014 обійшли межі роздільної здатності. Їх робота підняла світлову мікроскопію на рівень нанорозмірів", - йдеться в супровідному листі Нобелівського комітету.
Ерік Бетціг народився в 1960 році. Він є громадянином США і працює в Медичному інституті Говарда Хьюза. Його колега Штефан Хелль народився в 1962 році в Румунії, є громадянином Німеччини. Хелль керує Інститутом біофізичної хімії Макса Планка. Вільям мірні народився в 1953 році, є громадянином США і працює в Стенфордському університеті.
Нагадаємо, Нобелівська премія з фізики присуджена японським ученимІсаму Акасака, Хіроші Амано і Судзі Накамурі за винахід "блакитних світлодіодів, які дозволили створити яскраві та енергозберігаючі джерела білого світла".

понеділок, 25 січня 2016 р.

Нові хімічні елементи в таблиці Менделєєва


Відкриття чотирьох нових важких хімічних елементів науковцями з Росії, Америки та Японії верифіковано експертами і формально додано до таблиці Менделеєва.

Чотири нові елементи заповнили сьомий рядок таблиці, пише The Guardian.
Востаннє до цього нові елементи були додані у 2011 році (елементи 114 та 116).

Детально   http://life.pravda.com.ua/technology/2016/01/4/205897/

Як потрібно працювати в команді?


Продуктивність і результат роботи команди дуже залежать від того, наскільки люди щасливі. Потрібно пам'ятати, що більшість приходить на роботу з великим бажанням творити, бути оціненими і допомагати іншим. І одна з цілей команди - дати шанс і підтримати кожного в самореалізації.
Чи не так?
http://tenews.te.ua/news_all.php?id=13881